+48 516 909 777 biuro@ktarka.pl

Historia klubu

Klub tenisowy ARKA

Tenis w Gdyni pojawił sie wraz z nadaniem jej praw miejskich. Gdynię – morską stolicę Drugiej Rzeczypospolitej – tworzyła polska inteligencja, zjeżdżając tam z całego kraju, aby budować port i miasto. Przy okazji przywiozła ze sobą zamiłowanie do tenisa. Pierwsze korty powstały w 1927 roku. Oczywiście przy plaży, w pięknym miejscu nad Kamienną Górą, obok nadmorskiej promenady i hotelu o nazwie, a jakże, „Polska Riviera”. W latach 20 było to najpopularniejsze polskie letnisko, założone przez Pierwsze Polskie Towarzystwo Kąpieli Morskich z siedzibą w… Warszawie, rozwijające się jako miasto – ogród. Korty też się rozrastały. Biały sport pasował do Białej Gdyni, bo tak nazywano to modernistyczne miasto o jasnych, słonecznych elewacjach. Słoneczna Gdynia.

Pierwszy klub sportowy z sekcją tenisową Gryf założyli w 1929 roku admirał Józef Unrug, dowódca floty i Julian Rummel, dyrektor Żeglugi Polskiej. Grano wtedy także na dwóch kortach przy ulicy Dworcowej, w miejscu, gdzie stoi dworzec SKM – zimą korty zamieniano na ślizgawkę.

Wreszcie w 1932 roku wraz z budową stadionu miejskiego przy ulicy Ejsmonda, powstały legendarne korty 1 i 2, a powołanemu w tym miejscu klubowi tenisowemu KS Arka już w 1939 roku powierzono organizację Międzynarodowych Mistrzostw Polski. Nad morze zjechała czołówka polska z Jadwigą Jędrzejowską i Józefem Hebdą na czele, którzy wygrali swoje konkurencje. Bohdan Tomaszewski, który grał wtedy jako junior na korcie nr 1 w meczu otwarcia, podkreślał, że już wjeżdżając do Gdyni widział, że była inna – zachwycały szerokie ulice, przestrzeń, nowoczesna, jasna architektura i śródmieście otwarte na morze.

Po II wojnie światowej korty najpierw trzeba było uporządkować, a szczególnie kort numer 2, w który trafił pocisk tworząc ogromny lej. W 1949 roku, gdy w kraju zamiast klubów powstawały koła sportowe przy zrzeszeniach sportowych, nowymi właścicielami kortów zostali tenisici „Ogniwa”.

Dopiero w 1954 roku swoim patronatem teren przy ul. Ejsmonda objęło Przedsiębiorstwo Połowów „Arka”, stąd powstanie koła sportowego o takiej nazwie. Następnie dokonano przekształcenia w Morski Związkowy Klub Sportowy Arka, na którego utrzymanie łożyły przedsiębiorstwa gospodarki morskiej. Sekcja tenisowa MZKS Arka przechodziła różne koleje losu uczestnicząc w rozgrywkach ligowych Polskiego Związku Tenisowego. Do pierwszej ligi awansowała drużyna w składzie: J. Grusiecki, A. Swiłło, A. Kuźniek, J. Orlikowski. W kolejnych latach drużyna została wzmocniona kolejnymi zawodnikami i przez wiele lat utrzymywała się w ligowej czołówce, zdobywając wicemistrzostwo Polski w 1979 roku. Do 1980 roku na kortach Arki organizowano także w ramach Dni Morza międzynarodowe turnieje, gdzie rywalizowali czołowi zawodnicy krajów tzw. „demokracji ludowej”.

Tenisowe plenery Arki zostały wykorzystane między innymi w filmie Janusza Morgensterna ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej „Do widzenia, do jutra”.

Zawirowania społeczno – polityczne lat 80 i zaniechanie finansowania sportu spowodowały rozpad drużyny ligowej a wraz z tym degradacji uległ stadion piłkarski.

Nowy etap istnienia klubu rozpoczął się w 1993 roku. Ryszard Krauze podjął się ratowania Arki i odbudowania nie tylko tradycji tenisa, ale też walorów krajobrazowych tego miejsca. Tak powstała spółka Klub Tenisowy Arka, której założycielami byli Ryszard Krauze, Marek Kędzierski, Antoni Swiłło, Jerzy Bernatowicz i Juliusz Kaczmarek.

Wydzierżawienie od miasta przylegającego do klubu terenu stworzyło podstawy do I etapu rozbudowy – do roku 2000 wybudowano 3 nowe korty, domek klubowy oraz wymieniono nawierzchnie wszystkich kortów. W następnym roku ruszyły prace na kolejnym odcinku – na terenie byłego stadionu piłkarskiego rozpoczęto budowę kolejnych 11 kortów.

To tutaj uczestniczyły w turniejach późniejsze gwiazdy zawodowego tenisa takie jak: Agnieszka Radwańska, Nadia Pietrova, Svetlana Kuzniecova, Vera Zvonareva czy Marcus Baghdadis. Na Arce rozgrywano także turnieje towarzyszące turniejowi WTA i ATP Orange Prokom Open, podczas których rywalizowali i gościli na gdyńskiej mączce między innymi Nikolai Davidenko, Tommy Robredo, David Ferrer oraz legendy tenisa Guillermo Villas, Emilio Sanchez, Ilie Nastase czy Tom Okker. Klub odwiedził też w 2002 roku najsłynniejszy trener i nauczyciel tenisa – Nick Bolettieri (na zdj.).

Klub Tenisowy Arka to także setki dzieci i młodzieży szkolącej się w tajnikach tenisa. System treningowy, zaangażowanie i pasja kadry trenerskiej oraz zawziętość i pot zawodników doprowadziły do uzyskania przez Klub w 2007 roku miana najlepszego klubu w Polsce w rozgrywkach dziecięcych i młodzieżowych, a liczba medali zdobytych w ostatnich latach idzie w dziesiątki.

Dziś Klub Tenisowy Arka to nowoczesny ośrodek z 20 kortami i zapleczem, organizujący dziesiątki turniejów od amatorskich do zawodowych – imprez niezmiennie chwalonych za poziom organizacji. Perłą w koronie są letnie mecze w ramach rozgrywek o Puchar Davisa: nasi grali już tutaj pięciokrotnie. Uprawianiu tenisa i aktywnemu wypoczynkowi na kortach Arki z pewnością sprzyja zapach morskiej bryzy i cisza bukowych lasów rezerwatu Kępa Redłowska.

Zapraszamy!

(wykorzystano teksty Sławomira Kitowskiego w oparciu o informacje Henryka Pestki)